W jaki sposób najłatwiej rozliczyć swój PIT?

podatki
Każda z osób, która zatrudniała się w konkretnym wymiarze godzin w ubiegłym roku, jest zobowiązana do końca kwietnia złożyć deklarację Pity 2015. Jeżeli ktokolwiek to zaniedba, czekają go duże grzywny, dlatego warto o tym bezwzględnie pamiętać. Mamy przynajmniej trzy inne sposoby aby tego dokonać: opłacić księgową, użyć konkretnego programu komputerowego, bądź rozliczyć się online. Która z tych opcji jest najlepsza dla ciebie?

podatki
Autor: David Besnette
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli posiadamy swoją działalność gospodarczą i musimy rozliczyć się z kilku źródeł dochodu, wypełniając kolejno pit 37 i 36, najłatwiejszą opcją będzie znalezienie księgowej. Z pewnością są osoby, które nawet najmocniej zagmatwane deklaracje potrafią wykonać osobiście, jednak miejmy na uwadze, że właściciele korporacji są uważniej obserwowani przez fiskusa, przez co każdy ich błąd może zostać tym prędzej zauważony. Opłacenie księgowej jak wiadomo jest odpłatne, jednak raz na rok możemy sobie na to pozwolić, chociażby dla świętego spokoju (odwiedź portal o podatkach).

Najbardziej popularną opcją aby okiełznać Pity 2015, jest ściągnięcie na naszym komputerze specjalnego programu. Jeżeli mamy tylko jedno źródło przychodu, jest to opcja niezwykle prosta. Programy w większości przypadków są darmowe, jednak umieszczone są w nich reklamy. Należy tutaj działać krok po kroku, a na pewno wszystko dobrze naniesiemy, jeśli będziemy uważni. Wyłącznym ich minusem, jest brak możliwości określenia fundacji, której oddajemy nasz 1% podatku – jest ona z góry określona.

Opcją, która weszła do użytku kilka lat temu i cieszy się coraz znaczniejszą popularnością, jest wypełnianie deklaracji online. Nieistotne czy chodzi o pit 37 czy 36, jest ona przystosowana do każdego rodzaju. Jedyne o czym należy pamiętać, to posiadanie podpisu elektronicznego – do sporządzenia w lokalnym urzędzie skarbowym. Jeśli jednak go nie posiadamy, możemy zamiast niego wpisać po prostu naszą ubiegłoroczną kwotę przychodu – będzie to wystarczające aby rozliczyć Pity 2015 online. Ciekawa strona: o rozliczeniu PIT.

Posiadamy kilka opcji na wykonanie deklaracji podatkowej za miniony rok. Każda jest dedykowana dla płatników różnego rodzaju, można po prostu obrać tą, która wydaje nam się najlepszą dla nas. Jeśli nasze przychody pochodziły z kilku miejsc, lepiej zaangażować księgową, która najlepiej ogarnie za nas ten chaos. Jeśli jednak otrzymaliśmy jedynie pit 37, poradzimy sobie sami, z pomocą konkretnej aplikacji.