Jak zadeklarować się z podatku szybko i sprawnie?

rozliczanie PITa
Wraz z nadejściem nowego kwartału, kończy się czas na rozliczenie pit 2016. Każda osoba, która w ubiegłym roku była zatrudniona legalnie, powinna zdać tą deklaracje, w przeciwnym wypadku, w przypadku dowolnej kontroli, spotka ją kara. Większość osób deklaruje pit 37, który jest bardzo łatwy w obsłudze, spora część rubryk jest intuicyjna, można poradzić sobie z tym w kilka minut. Niektórzy, szczególnie osoby nadzorujące prywatną działalność gospodarczą, mają mocniej skomplikowane zadanie, lecz też do ogarnięcia. Mamy dwie metody, żeby rozliczyć pit 2016 – online lub normalnie. Która z nich jest lepsza?

podatki do zapłaty
Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com

Kilka lat temu polski rząd wprowadził możliwość internetowego deklarowania podatku za rok ubiegły. Jest to na tyle komfortowa alternatywa, że nie musimy opuszczać mieszkania i stać w kolejce na poczcie lub w urzędzie. Jednak nie jest to całkowicie takie proste. Na początku, żeby w ogóle rozpocząć rozliczenie pit 2016, należy zainstalować kilka niezbędnych programów, co może zająć nam nawet godzinę. Po czym warto dokładnie dowiedzieć się, który pit 2016 należy rozliczyć, aby cała nasza praca nie poszła na marne. Przed zainicjowaniem procedury warto przeczytać instrukcję. Ważną kwestią jest, aby posiadać podpis elektroniczny (wymagany jest do tego odpowiedni sprzęt). Jeżeli takowego nie mamy, może wystarczyć sprawdzenie naszego dochodu za ubiegły rok. Mimo Najnowszej technologi, w tym roku mnóstwo osób zadeklaruje pit 16 w sposób normalny. Możemy wydrukować odpowiedni formularz i rozwiązać go samodzielnie, ręcznie, lub zapytać osobę w urzędzie o pomoc. Lecz pamiętajmy, im bliżej początku maja tym więcej ludzi będzie robić rozliczenie pit 2016, stad też mogą być kolejki – rozliczenie pit 2016. Jeżeli jesteśmy bardziej leniwi a przy tym orientujemy się nieco w internecie, możemy pobrać konkretny program, który nam pomoże w wypełnieniu deklaracji.

Mnóstwo z nich jest nieodpłatnych, jednak ich użycie czasem nie pozwala samodzielnie określić fundacji, której ofiarujemy nasz 1 % dochodu – wybierają za nas z góry takową. Kiedy już wszystko odpowiednio wypełnimy, musimy wydrukować formularz i wysłać pocztą lub dostarczyć do urzędu. Nie zapomnijmy się podpisać! Rozliczenie pit 2016 sporej grupie ludzi nie powinno sprawić problemu. Formularze są na tyle przejrzyście sporządzone, że każdy może poradzić sobie z typową wersją. Możemy zadeklarować dochód drogą internetową, wtedy ominie nas czekanie w kolejce na poczcie lub w urzędzie skarbowym.