Co to jest Portal Podatkowy?

kierownictwo-mowić-o-strategii-biznesowej_1098-4025

Chcesz złożyć PIT? Zastanawiasz się jak to zrobić przez internet? Wejdź na Portal Podatkowy. Znajdziesz tam między wskazówki pomocne przy wypełnianiu i wysyłaniu rozliczenia rocznego przez internet oraz przydatne programy i usługi.

Portal Podatkowy został utworzony przez Ministerstwo Finansów. Jest skierowany do każdego podatnika, który chce uzyskać informacje o podatkach. Na Portalu Podatkowym można znaleźć niezbędnik podatnika zawierający ważne informacje na temat podatków, jak również praw i obowiązków podatnika. Portal zawiera także formularze do druku – deklaracje i wzory innych dokumentów. Aby ułatwić sobie załatwianie spraw podatkowych, warto skorzystać z innych udostępnionych narzędzi – kalkulatora online, ale także wyszukiwarki izb i urzędów, przewodnika i bazy wiedzy, wyszukiwarki, komunikatów prawnych, terminarza, usługi sprawdzania statusu podmiotu VAT, usługi sprawdzania NIP.

firmowe-część-poprawa-komputer_1150-1393Portal Podatkowy to przede wszystkim proste rozwiązania ułatwiające składania deklaracji podatkowych przez internet. Na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów znaleźć można usługę, która wstępnie wypełni zeznanie podatkowe PIT-37. Dzięki niej można szybko i wygodnie złożyć roczne zeznanie podatkowe. Administracja wprowadza za podatnika dane i kwoty. Udostępnione są także formularze interaktywne do składania deklaracji podatkowych przez internet oraz aplikacja e-Deklaracje Desktop.

Na Portalu Podatkowym można utworzyć konto podatnika do załatwiania spraw z urzędem skarbowym. Za pomocą tego konta można załatwić sprawy związane z podatkiem od spadków i darowizn oraz kartą podatkową. Aby założyć takie konto potrzebny jest bezpieczny podpis elektroniczny bądź zaufany profil ePUAP. Internetowe konto podatnika umożliwia składanie deklaracji za pomocą kreatora, składanie pism do administracji podatkowej, odbieranie pism wysłanych przez administrację podatkową, śledzenie stanu spraw jakie prowadzone są w urzędzie, jak również sprawdzanie swoich danych podatkowych i adresowych.