Dla kogo jest formularz PIT-37?

nas-dorosłych-finanse-biuro-biznes_1301-1962

Osoby, jakie nie mają dużego doświadczenia w składaniu rozliczenia podatkowego, mogą mieć spory problem choćby z wyborem rodzaju formularza, na jakim należy złożyć zeznanie podatkowe. Jednak w większości sytuacji będzie to dokument PIT-37. Kto może się na takim dokumencie rozliczać?

Dokument PIT-37 służy wyłącznie do rozliczenia przychodów, jakie zostały osiągnięte na terenie Polski. Jednak nie o wszystkie przychody chodzi. Najczęściej są to umowy o pracę, umowy o dzieło oraz zlecenie, jednak to nie koniec możliwości. Przy pomocy tego formularza bowiem mogą się rozliczać emerycie i renciści, jak również osoby, które pobierają zasiłek przedemerytalny. Oprócz tego formularz ten będzie odpowiedni dla stypendystów, jak również tych, którzy mają dochody w związku z posiadanymi prawami autorskimi. Jeśli mamy kontrakt menedżerski, czy zasiadamy w radach nadzorczych, to w takim wypadku również powinniśmy się rozliczyć na formularzu PIT-37.

młody-szaleniec-martwi_1194-2079Powinno się również pamiętać, że jeśli chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem na wspomnianym druku, to dwie strony muszą spełnić wymagania dotyczące możliwości zastosowania właśnie tego formularza. Jeśli na przykład mąż albo żona prowadzą firmę i sposobem rozliczenia się jest tutaj ryczałt, to nie będzie możliwości, aby użyć jednego formularza PIT-37. W takiej sytuacji nie będzie miał on zastosowania.

Gdy robimy rozliczenie PIT 37 i sięgamy jak co roku po ten sam formularz odruchowo, to warto sprawdzić, czy nic w naszej sytuacji finansowej się nie zmieniło. W związku z tym, że wypełniamy deklarację za cały zaszły rok, to czasem może nam coś niechcący umknąć. Warto się dobrze zastanowić czy nadal podlegamy tym samym przepisom, czy może jednak musimy użyć innego druku, a może jakiegoś załącznika do formularza. Taka przezorność zawsze się przydaje i wychodzi nam na dobre, ponieważ w ten sposób możemy uniknąć konieczności wypełniania korekty, kiedy na przykład okaże się, że użyliśmy złego formularza. Na pewno lepiej jest się trochę dłużej zastanowić, aniżeli później tracić na złożenie deklaracji jeszcze więcej czasu.