Czy można skutecznie wypełnić PIT przez internet?

startup-593332_640

Wysyłanie deklaracji podatkowych przez internet staje się coraz popularniejsze. To najszybszy a zarazem najwygodniejszy sposób obowiązkowego rozliczania się z fiskusem. Sporządzenie deklaracji PIT przez internet zajmuje znacznie mniej czasu niż tradycyjny sposób wypełniania druku długopisem. Ponadto, tak sporządzone rozliczenie możemy przesłać do Urzędu Skarbowego bez wychodzenia z domu.


Wybierając program  PIT 2017 podatnik wprowadza minimum danych takich jak: imię i nazwisko, datę urodzenia, identyfikator podatkowy (PESEL lub NIP), kwotę przychodu. W kolejnych krokach program prowadzi podatnika, sugerując odpowiednie rozwiązania i dokonując obliczeń. Dzięki temu poprawną deklarację za 2016 rok można sporządzić w kilka minut. Gotowy dokument można zapisać do wydruku i osobiście złozyć w Urzędu Skarbowym lub skorzystac z systemu e-Deklaracje. Należy pamiętać, że jeśli zdecydujemy się wysłać dokumenty przez internet, musimy pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które jest potwierdzeniem, że wysłaliśmy deklaracje w terminie do odpowiedniego urzędu. Ten dokument należy przechowywać z dokumentacją księgową.
startup-593351_640

Drogą elektroniczną można przesłać różne deklaracje podatkowe, w tym PIT 37, który dotyczy między innymi osób osiągających dochody z umowy o pracę, umowy o dzieło i umowy zlecenie. Za takim rozwiązaniem przemawia fakt, że do elektronicznej wysyłki PIT-37 nie jest wymagany podpis kwalifikacyjny. Program do rozliczania PIT przez internet będzie nie tylko pomocy w wypełnieniu deklaracji PIT, ale także podpowie, z jakich ulg mamy prawo skorzystać i jakie załączniki do PIT wybrać, aby rozliczenie za dany rok było w zupełności poprawne. Program PIT 2017 posiada odpowiednią ochronę, dzięki czemu taki sposób rozliczenia jest całkowicie bezpieczny i możemy mieć pewność, że nasze dane nie trawią w żadne niepowołane ręce. W przypadku pomyłek w deklaracjach przesyłanych do Urzędu Skarbowego, warto wiedzieć, że obecnie przez internet można składać także korekty.