Miałeś przychody w 2016 roku? Pamiętaj aby zadeklarować podatek

Podatki online
Każda osoba która zamieszkuje teren Polski, nawet jeżeli nie jest tutaj obywatelem, a posiadała przychody w minionym roku, powinna rozliczyć podatek za rok 2016. Jeśli ktokolwiek zaniedba tego przymusu, może liczyć się z konkretnymi konsekwencjami finansowymi a także prawnymi, dlatego najsłuszniej wykonać tę czynność jak najszybciej. Obecnie mamy do wyboru liczne opcje rozliczania podatku, zarówno te klasyczne, jak i elektroniczne a także wirtualne. Która z nich będzie najlepsza dla ciebie?

Jeśli posiadasz chociażby najdrobniejszą orientację w świecie komputerowym, najsłuszniejszym rozwiązaniem w tym wypadku będzie zaopatrzenie się we właściwy program PIT. Tego typu aplikacje dostępne są bezpłatnie po wpisaniu odpowiedniej frazy do naszej wyszukiwarki, wystarczy je pobrać i rozpakować-program podatkowy. Następujący później etap wypełniania deklaracji podatkowej jest niezwykle prosty, bowiem program PIT jest nieskomplikowany. Trzeba podążać za poleceniami krok za krokiem. Następnie trzeba wydrukować wypełniony PIT i przesłać do naszego urzędu pocztą. Jeżeli jednak chcemy, możemy złożyć PIT 2016 drogą elektroniczną. Należy do tego zainstalować odpowiedni program i wypełnić zeznanie jak w przypadku zwykłego programu. Po czym, korzystając z podpisu elektronicznego, możemy wysłać PIT bez konieczności drukowania potwierdzenia.
Analiza podatkowa
Autor: Dave Dugdale
Źródło: http://www.flickr.com
Co należy zrobić jeśli jesteśmy osobą nieobeznaną z elektroniką, która nie wie jak pobrać program PIT? Nic w tym złego, możemy złożyć zeznanie w taki sam sposób, w jaki dokonywano tego przez lata. Wystarczy udać się do naszego urzędu skarbowego po odpowiedni druczek, który otrzymamy za darmo. Następnie trzeba go dobrze wypełnić. Jeżeli nie wiemy jak to się robi, możemy zapytać urzędnika o pomoc, ma on obowiązek jej nam udzielić. Lecz im bliżej terminu składania zeznania PIT 2016, tym dłuższe kolejki w placówkach, dlatego możemy mieć kłopot z odszukaniem pomocy. Całe szczęście w okresie rozliczeniowym, bardzo dużo banków oraz urzędów pocztowych oferuje bezpłatne wypełnianie zeznań przez odpowiednio wyszkolone osoby.

Jeżeli potrzebujesz rozliczyć swój podatek PIT 2016, możesz dokonać tego, nie ruszając się z domu, drogą wirtualną. Jeżeli nie posiadasz podpisu elektronicznego, musisz wydrukować formularz i wysłać drogą pocztową. Więcej porad znajdziesz pod tym linkiem pit 2016. Jeżeli jednak nie potrafisz posługiwać się komputerem, masz szansę w swym urzędzie skarbowym otrzymać właściwy druk a także pomoc w jego wypełnieniu.