W jaki sposób dbać o porządek w fakturach i rachunkach?

księgowa
W domu większości osób znajduje się dużo przeróżnych dokumentów, które powinniśmy gromadzić przez wzgląd na ich ważność. Niestety dość często okazuje się, że nie jesteśmy w stanie zaprowadzić w nich porządku.

księgowa
Niekiedy nie wiemy, co może okazać się kiedyś przydatne, a co nie, więc gromadzimy każdy kwitek. I choć najczęściej staramy się nawet posprzątać wszystkie sprawy, to jednak zazwyczaj po paru dniach porządku, wszystko powraca jak było, czyli do dotychczasowego chaosu. Jak więc utrzymać porządek w dokumentach na długi czas?
Dość istotne jest, żebyśmy już na wstępie stworzyli kategorie wszystkich rodzajów dokumentów, jakie posiadamy w naszym mieszkaniu. Należy przechowywać w głównej mierze najważniejsze dokumenty dotyczące zaciąganych przez nas kredytów – głównie potwierdzenia spłat. Powinniśmy je przechowywać, aż do momenty spłaty całego zadłużenia, a nawet trochę dłużej. Warto również sporządzać kopie niektórych dokumentów, które np. przygotowaliśmy na potrzeby różnego rodzaju finansowych transakcji czy też przy okazji dopełnienia konkretnych spraw w urzędach. Oprócz tego niezbędne jest zachowywanie dokumentów takich jak akty notarialne czy też świadectwa pracy.
rachunki
Wiele osób przechowuje także rachunki za regularne opłaty, takie jak gaz lub prąd, jak również zaświadczenie zapłaty. Niektórzy zatrzymują także rachunki za wszelkiego rodzaju produkty, jakie zakupili w sklepie. Czasem mogą być one przydatne, głównie w sytuacji dokonywania późniejszych reklamacji.
Niezwykle ważne jest również, żebyśmy posiadali w naszych dokumentach niezbędną kategorię z dokumentami gromadzonymi na potrzeby Urzędu Skarbowego (darmowy pit online). Są to wszelkiego typu rozliczenia i potwierdzenia, na podstawie których zrealizowane zostały rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Powinny być one zachowane przez pięć lat począwszy od końca roku, w którym miało miejsce rozliczenie. W przypadku braku tych zaświadczeń, fiskus może zarządzić nawet karę i żądać oddania sumy, jaka została odliczona od podatku, zwiększoną dodatkowo o odsetki ustawowe. Warto więc pamiętać o tym wykonując rozliczenie PIT 2014 (przejdź na stronę). To bardzo istotne, żeby uniknąć w przyszłości niepotrzebnych problemów.