Podatki czyli obowiązek każdego Polaka

wizerunek - firma
Każda osoba, która pracuje i ma dochód wyższy niż kwota wolna od podatku, która w Polsce jest naprawdę bardzo niska, ma obowiązek rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Ministerstwo Finansów chcąc ułatwić nam ten proceder otworzyło platformę, gdzie możemy skorzystać z przesłania do Skarbówki deklaracji online.

A to oznacza, że trzeba posiadać tylko dostęp do laptopa i Internetu i pity 2015 nie będą sprawiały nam jakiegokolwiek problemu- pomoc przy pitach 2016. Oczywiście nie każdy ma ochotę rozliczać przez Internet. Dla osób, które woleliby standardowe metody wszystko jest bez zmian. Wciąż można pójść do Urzędu Skarbowego, wziąć właściwy druk oraz książeczkę z objaśnieniami do druku i po prostu wszystko wypełnić. A następnie złożyć konieczne dokumenty właśnie w siedzibie Skarbówki, pod którą podlegamy.

firma - odbitka
Autor: Gobierno Aguascalientes
Źródło: http://www.flickr.com

Wybór pasującego PIT-u

wizerunek - firma
Autor: Presidencia de la República Mexicana
Źródło: http://www.flickr.com

Gdy przychodzi czas rozliczenia się z Urzędem Skarbowym sporo osób jest zestresowanych, bo same nie do końca wiedzą, za co się zabrać. Ogólnie na początek trzeba mieć potrzebne papiery od diemy, która nas zatrudnia, by można było zabrać się za rozliczenie ze Skarbówką. Jeżeli otrzymamy już to, co musimy mieć ze swojej firmy musimy iść po druk, na którym dokonamy rozliczenia. Dla niektórych osób będzie to pit 37, a dla pozostałych może to być inny druk. Warto zapytać kogoś w Skarbówce, który PIT będzie właściwy dla nas, ale możemy też zapytać pracodawcę, bo on też zazwyczaj ma świadomość, który PIT okaże się właściwy dla nas. Najważniejsze to porozliczać się z Urzędem Skarbowym w terminie. Nie ma, co zostawiać wszystkiego na ostatni moment- bądź na bieżąco. Trzeba nie zapominać, że to istotny obowiązek każdej dorosłej osoby, której dochody są wyższe niż kwota wolna od podatku. Zamiast więc się wymigiwać i mówić, że nie umiemy wypełnić zeznania podatkowego trzeba po prostu usiąść i zacząć ją wypełniać. Pierwsza strona to kwestie , które dotyczą naszych danych osobowych, więc nie powinniśmy mieć trudności z jej wypełnieniem.

Na następnych stronach odrobinę się dzieje, ale tu trzeba po prostu spojrzeć do wyjaśnień w książeczce, którą dostaje się do każdego typu PIT-u. I tak krok po kroku możemy wszystko wypełnić.