Pit dla prowadzących działalność gospodarczą
W naszym kraje występuje wiele podatków dotyczących niemal wszystkich i większość z nich jest pobierana w momencie kiedy otrzymujemy dochód. W rozliczeniu otrzymujemy informację, że z naszego wynagrodzenia odprowadzono składkę na zus, ubezpieczenie zdrowotne, koszty uzyskania dochodu czy też na przykład podatek dochodowy. Co więcej każdy z nas ma obowiązek dokonywania cyklicznego rozliczenia z fiskusem, które w podatkowym nazewnictwie określane jest jako pit.
Rodzaje formularzy pit
Najpopularniejszym drukiem podatku dochodowego od osób fizycznych, w skrócie nazywany pit, jest druk pit 37, na podstawie którego może rozliczać się większość podatników w naszym kraju i w takim przypadku mamy możliwość na przykład wypełnienia sprawozdania wraz z małżonkiem. Jeśli więc otrzymujemy wynagrodzenie od naszego pracodawcy to możemy być pewni, że naszym formularzem, który mamy wypełnić jest pit 37.
Pit 36 dla tych, którzy otrzymują dochód bez pośrednictwa płatnika
Zupełnie inaczej będzie w sytuacji, kiedy jakaś osoba będzie prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą i w jej sytuacji nie będzie płatnika, od którego otrzymuje wynagrodzenie. W takim przypadku taki płatnik rozlicza się na podstawie formularza pit 36.
Jest to druk obowiązujący dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które będą musiały samodzielnie obliczyć zaliczki na podatek albo wartość podatku do zapłaty, bowiem ten formularz wypełniają także ci, którzy na przykład wynajmują lokale i za ich pośrednictwem uzyskują dochody. Oni wartość podatku ustalają według skali podatkowej i odpowiednie kwoty we właściwym terminie uiszczają do urzędu skarbowego. Należy pamiętać, że wraz z tym pit-em musimy złożyć również właściwy załącznik. Także w przypadku tego pit-u pamiętajmy o ulgach, bowiem mogą one sprawić, że nasze zobowiązanie względem urzędu skarbowego będzie mniejsze.
Nie zapominajmy również o podstawowej rzeczy, a mianowicie że pit nr 36 tak samo jak pit nr 37 składamy do końca kwietnia.