Deklaracja PIT- wszystko co należy wiedzieć, by szybko oraz sprawnie wypełnić i złożyć deklarację

Pisanie na klawiaturze
Z pewnością każdy z nas chociaż raz musiał stać w długiej kolejce w Urzędzie Skarbowym. Gdy przychodzi czas wypełniania PIT-ów w urzędach obserwujemy kolejki, a wiele osób pyta, jak wypełniać deklaracje podatkowe.

wypełnianie PIT
Źródło: pixabay.com

Niezależnie od tego ile pieniędzy zarobiliśmy w danym roku, konieczne jest złożenie deklaracji podatkowej. Najpopularniejszą z nich jest PIT 37, który dotyczy osób pracujących na przykład na umowie o pracę lub na zlecenie. Dokumenty musimy wypełnić na czas, gdyż jeśli się spóźnimy można otrzymać kary pieniężne. Nie warto więc zwlekać z wypełnianiem dokumentów a także przesłaniem ich. Mnóstwo osób ma kłopoty z wypełnianiem tych dokumentów. W obecnych czasach, gdy prawie każdy z nas korzysta z internetu jest to o wiele prostsze. W internecie możemy odnaleźć mnóstwo przydatnych stron tudzież porad jak należy wypełnić PIT 2015 (PIT 37 czy 36). Nieoceniona może być też pomoc znajomego księgowego, który na pewno będzie wiedział w jaki sposób uzupełnić potrzebne deklaracje.

W przypadku rozliczeń podatkowych dobrze jest dowiedzieć się jakie mamy możliwości składania deklaracji. Można przykładowo rozliczać się wraz z małżonkiem, co może przynieść wiele korzyści, szczególnie jeżeli tylko jeden ze małżonków otrzymuje dochody. Warto też uwzględnić w wypełnianej deklaracji, że jeden procent podatku chcemy przekazać na wytypowaną przez nas fundację charytatywną (https://www.pitax.pl/wiedza/warto-wiedziec/alimenty-w-deklaracji-pit/). Deklaracje można składać albo osobiście, pocztą lub niezwykle szybko i łatwo za pośrednictwem internetu. Program PIT to narzędzie, które może nam ułatwić wypełnianie dokumentów. Składanie dokumentów przez internet jest bardzo szybkie i nawet nie potrzeba naszego podpisu. Nasze dane zostaną zweryfikowane na podstawie podanych informacji przykładowo numeru PESEL jak również kwoty z poprzedniej deklaracji podatkowej. Warto korzystać z tego rozwiązania, by uniknąć niepotrzebnego oczekiwania w długich kolejkach w urzędzie.

Składanie dokumentów podatkowych nie musi być powodem nerwów. Obecnie, internet a także programy do PIT-ów mogą nam pomóc w wypełnianiu niezbędnych dokumentów. Ważne jest jednak, aby zdążyć z wypełnieniem oraz dostarczeniem dokumentów na czas, ponieważ mogą na nas czekać wysokie kary za wszelkie opóźnienia.